Okulda, evde ve sokakta oyun kültürümüz.

 

Okulda, evde ve sokakta oyun kültürümüz.

            Geçtiğimiz yıllarda şehirler bu kadar güvensiz değilken, köylerin nüfusu yüksek iken çocukların bir sokak kültürü vardır. Henüz bilgisayarlar çıkmamış, sanal silahlar türememişti. Mahalle dostlukları ve arkadaşlıkları çok önemli olduğu günlerdi.


           Çocuklar için mahalleden arkadaşlar büyük önem arz ederdi. Çünkü dışarı çıkınca ya birer takım kurulur maç yapılır, ileride büyük futbolcu olma hayalleri kurulurdu, ya saklambaca yönelir kızlı erkekli oynanırdı. Bazı bölgelerde çelik çomak oynanır, uzuneşek büyük rağbet görürdü. Erkekler için kovalamaca, kızlar için sekmece ya da seksek büyük bir zevkti.


           Kısacası geçmişte sokak oyunları oldukça zevkli ve eğlendirici olurdu. Bunla beraber kaynaşma ortamına neden olur, ömür boyu birbirine destek olacak arkadaşlıklar dostluklar kurulurdu. İnsanlar sevdikleri kişileri bu tarz ortamlarda bulur, sağlam ilişkiler kurulurdu. Kısacası ne oyunlar nede yaşamlar sanal değil gerçek olurdu.


           Günümüzde ise çocuklar sokaklara çıkmaya korkuyor. Ya araba vurursa, ya biri kaçırırsa, ya karşı komşunun oğlu dayak atarsa. Doğuda özellikle kırsal kesimlerde halen sokak kültürü var. Ancak bu kesimlere de sanal oyuncaklar girince ne olur bilemiyoruz.
        

         Geçmişte kalan bir sokak kültürümüz vardı. Onu büyükşehirlerde kaybettik. Sadece köylerimiz kaldı. Oralarda da genç nüfusu kaybediyoruz. Sonumuz, dostluklarımız ve çocuklarımız için hayırlısı ne ise o olsun…

« Geri

Aşağıdaki içeriklerin de ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

Yeni Haberler
28 Haziran 2016 Salı
21 Nisan 2016 Perşembe
16 Nisan 2016 Cumartesi
14 Haziran 2012 Perşembe
19 Mayıs 2012 Cumartesi
07 Mayıs 2012 Pazartesi
21 Şubat 2012 Salı
07 Şubat 2012 Salı