Domuz Gribi Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Salgın bütün dünyada alarm seviyesinde ve ortaya çıktığından beri domuz gribi sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 5.000′i çoktan geçti.

Sağlık bakanının kameralar önünde domuz gribi aşısı olmasına rağmen Başbakanın aşı yaptırmam demesi zaten karışık olan kafaları iyi karıştırdı. Bunların yanında Cumhurbaşkanı’da aşı olmayacağını belirtti.

Eski sağlık bakanı Osman Durmuş’ta bir çok bürokrat gibi aşı olmayacağını söylüyor ve çarpıcı iddialarda bulunuyor. Normal gribin daha öldürücü olduğunu savunan Osman Durmuş, domuz gribi aşılarına verilen 500 milyon Tl ile 25 tane hastane yapılabileceğini söylüyor.

Düşünülen korku senaryolarından birisi de virüsün mutasyona uğraması. Salgının en üst seviyeye çıkması beklendiği Aralık ve Ocak aylarında virüs mutasyona uğramaz ise ilerleyen aylarda salgın hafifleyecek ve yazın gelmesiyle en düşük seviyeye inecek.

Herkesin farklı birşeyler söylediği ortamda en güvenilir kişiler doktorlar gözüküyor. Yine tatmin olmaz, aşı hakkında kararınızı veremiyorsanız hiç değilse önlemlerinizi almalısınız.

Bu önlemlerin hepsi çok basit, aslında günlük hayatta zaten yapmamız gereken önlemler.

-Elleri temiz tutmak

Bir gün içerisinde ellerimiz yüzlerce noktaya temas ediyor on binlerce mikrobu taşıyor. Grip virusu dış ortamda 10 15 güne kadar yaşabilme yeteneğine sahip. Bu yüzden ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Şu nuda eklemek gerekir, kolonya hijyen için önem gösterebilri fakat virüse karşı etkili değil.

- Mendil kullanmak, kullandırmak

Her zaman kağıt mendilimizi yanınızda bulundurun. Kullandığınız mendili tekrardan kullanmayın ve hemen çöpe atın.

- Tuzlu su

Bakteriler boğazınızda daha çabuk yayılabilir. Tuzlu su ile gargara yapın. Bu gargara hasta olduktan sonra alacağınız antibiyotik ile aynı etkiyi gösterecektir. Gargara yapamıyorsanız sıcak içecekler tüketin. Bakterileri bu şekilde midenize göndermiş olursunuz. Domuz gribi virüsü midede yaşayamaz.

- Vitamin desteği

Meyve tüketimini arttırmak, sürekli c vitamini takviyesi yapmak vücudun direnci her zaman sağlam tutar. C vitamini vücutta depolanamadığı için her gün tüketilmesinde fayda var. Multivitamin, D-3 vitaminleri alın.

- Düzenli uyku

Düzenli uyku bağışıklık sisteminizi sağlam tutacaktır, dikkat edin. Stres, alkol gibi etkenlerde vücudun bağışıklıkgücünü düşürecektir.

- Kalabalıklar

Toplu taşıma alanları, alışveriş merkezi gibi yerlerden mümkün olduğunca uzak durun. Öksüren insanlardan uzak durun. Gerekiyorsa maske takın. Uunutmayın maskeyi sürekli takarsanız işlevselliğini yitirecek aksine virüs çekici bir ortam haline gelcektir. Nefes aldıkça, maske üzerinde virüslerin girebileceği ortam oluşacaktır.

- Salgınaın yayılmasına yardımcı olmayın!

Eğer hastalığa yakalandıysanız mümkünse evden çıkmayın, tokalaşmayın, öpüşmeyin!

« Geri

Aşağıdaki içeriklerin de ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

Yeni Haberler
28 Haziran 2016 Salı
21 Nisan 2016 Perşembe
16 Nisan 2016 Cumartesi
14 Haziran 2012 Perşembe
19 Mayıs 2012 Cumartesi
07 Mayıs 2012 Pazartesi
21 Şubat 2012 Salı
07 Şubat 2012 Salı