Barbie Bebek Kimdir ?

Barbie Bebek Kimdir ? 


Barbie bebek 9 mart 1959'da Amerika'da doğan Barbara Handler adında bir kızdır.Barbie bebeğin keşfi çok enteresan bir şekilde yol katetmiştir.

Bir gün Barbara'nın annesi Ruth Handler kızının kartonlardan yaptığı bebekleri insan gibi konuşturmaya çalışarak oynadığını farketmiştir.

O anda aklına ilginç bir fikir gelmiştir.Kızının karton bebekleri insan şeklinde konuştururken ne kadar mutlu olduğunu gören Ruth Handler

böyle bir bebek tasarımı yapmak istediğini kocasına bahsetmiştir.Kocası Mattel oyuncak şirketinin kurucularından birisi George Handler'dır.

Ruth Handler ise basit bir ev hanımıdır.Kocası ve Mattel oyuncak şirketi bu fikre sıcak bakmamışlardır.

Daha sonra kızı Barbara ile birlikte Almanya seyahatine çıkan aile bir oyuncak dükkanında tam da Ruth Handler'ın aklından geçen Bild Lilli adlı bir

oyuncak bebek görmüştür.Ruth Handler bu bebekten alarak ABD'ye dönmüş ve bir mühendis yardımıyla bu bebeğin üzerinde değişik yenilikler yapmış ve Mattel oyuncak şirketine götürmüştür.

Barbie bebek ilk olarak bir oyuncak fuarında gösterilmiştir.Daha sonra Mattel Bild Lilli adlı bebeğin haklarını alarak bu bebeğin üretimini durdurmuştur.

Daha sonra barbie bebeklerinin satışına başlamıştır.


İlk barbie bebeğin üzerinde siyah beyaz çizgili bir mayo vardır ve saçları at kuyruğu şeklindedir.Barbie bebeğin kıyafetlerini Mattel moda tasarımcısı Charlotte Johnson tasarlamaktaydı.

Daha sonra barbie bebeğin görünümü defalarca değiştirilmiştir değişik saç stilleri ve kıyafetleri ortaya çıkmıştır.En önemli değişim ise gözlerinin yana değil öne doğru bakmasını sağlamışlardır.

Barbie bebek kısa bir zaman çizgi filmlerinde de rol almıştır.Daha sonra aksesuarları tasarlanmaya başlanmıştır.

 

Barbie bebek bir kültür ikonu olmuş ve bir çok kez oyun dünyasında şeref madalyalarına da layık görülmüştür.

« Geri

Aşağıdaki içeriklerin de ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

Yeni Haberler
28 Haziran 2016 Salı
21 Nisan 2016 Perşembe
16 Nisan 2016 Cumartesi
14 Haziran 2012 Perşembe
19 Mayıs 2012 Cumartesi
07 Mayıs 2012 Pazartesi
21 Şubat 2012 Salı
07 Şubat 2012 Salı